Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: MEM
Längd inklusive slida: 23,5 cm
Längd kniv: 21,5 cm
Konditionsrapport: Något hård passform i slidan, inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Mikael Eriksson Marsja Half-horn knife Samicraft from the 20th century
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: MEM
Length including sheath: 23.5 cm
Knife length: 21.5 cm
Condition report: slightly tight fit in the sheath, no other remarks
2 000 SEK | 2024-02-11 20:01 |
1 900 SEK | 2024-02-05 15:41 |
1 600 SEK | 2024-02-07 21:30 |
100 SEK | Start price |