Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: JT
Daterad: 1981
Total längd i slida: 26 cm
Knivens längd: 23 cm
Konditionsrapport: Ställvis med märken och ojämnheter i nedre delens horn (huvudsakligen synligt från baksidan), inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Johan Tuuri The younger half-horn knife Sami handicraft 1981
Made of leather, birch and engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed: JT
Dated: 1981
Total length in sheath: 26 cm
Length of the knife: 23 cm
Condition: Parts with marks and unevenness of the lower parts bone (mainly visible from the back), no other remarks
2 800 SEK | 2024-02-15 17:56 |
2 600 SEK | 2024-02-15 14:48 |
2 400 SEK | 2024-02-15 11:52 |
1 900 SEK | 2024-02-12 23:37 |
1 800 SEK | 2024-02-11 23:42 |
1 600 SEK | 2024-02-10 19:59 |
1 400 SEK | 2024-02-05 15:23 |
100 SEK | Start price |