Vålådalen, född 1940
Tillverkad av läder, björk, flerfärgad textil och graverat renhorn i stiliserad dekor
Signerad: FF.m
Daterad: 1977
Längd: 17,5 cm
Bredd: 10,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Folke Fjällström Cup / Guksi Sami craft 1977
Valadalen
Made of leather, birch, colored textile and engraved bone / horn in stylized decor
Signed: FF.m
Dated: 1977
Length: 17,5 cm
Width: 10,5 cm
Condition report: No remarks
5 000 SEK | 2024-02-15 18:01 |
4 800 SEK | 2024-02-15 18:00 |
4 600 SEK | 2024-02-15 17:54 |
4 400 SEK | 2024-02-15 17:49 |
3 800 SEK | 2024-02-14 15:16 |
3 600 SEK | 2024-02-12 09:03 |
3 400 SEK | 2024-02-09 19:20 |
3 200 SEK | 2024-02-08 19:44 |
3 000 SEK | 2024-02-08 10:05 |
2 800 SEK | 2024-02-07 15:52 |
2 600 SEK | 2024-02-07 11:46 |
1 800 SEK | 2024-02-06 19:42 |
1 400 SEK | 2024-01-28 00:41 |
1 000 SEK | 2024-02-06 18:37 |
500 SEK | 2024-02-05 22:51 |
100 SEK | Start price |