Påse med snörstängning.
Tillverkad av läder och tyg. Broderad med tenntråd i mönster. Tvinnade remmar.
Signerad: SAO
Daterad: 2001
Höjd: 24 cm
Bredd: 16 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
SAO Sami Craft Embroidered Bag 2001
Bag / Satchet with string closure.
Made of leather and fabric. Embroidered with tin/pewter thread in patterns. Twisted strings.
Signed: SAO
Dated: 2001
Height: 24 cm
Width: 16 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
1 400 SEK | 2024-02-15 16:34 |
1 300 SEK | 2024-02-12 12:20 |
1 200 SEK | 2024-02-12 05:30 |
750 SEK | 2024-02-05 17:30 |
150 SEK | 2024-02-06 21:05 |
100 SEK | Start price |