Kaitum.
Halvhornskniv tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: MF
Längd inklusive slida: 23 cm
Längd kniv: 20,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Magnus Fankki Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Kaitum.
Half horn knife made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: MF
Length including sheath: 23 cm
Knife length: 20.5 cm
Condition report: No remarks
2 000 SEK | 2024-02-15 12:50 |
1 900 SEK | 2024-02-05 15:23 |
1 800 SEK | 2024-02-13 20:48 |
950 SEK | 2024-02-09 03:06 |
300 SEK | 2024-02-08 14:06 |
200 SEK | 2024-02-07 22:29 |
100 SEK | Start price |