Bältesväska med ficka. Tillverkad i renskinn med tennbroderier över röd, grön och blå filt.
Brickmärkt: Maj-Doris Rimpi
Daterad: 1990
Höjd: 10,5 cm
Bredd: 9 cm
Konditionsrapport: Mindre märken och fläckar, mindre slitage på hänge, inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Maj-Doris Rimpi Belt Satchel Sami Doudji Craft 20th Century
Belt bag with pocket. Made of tanned reindeer skin and tin embroidery over red, green, and blue felt.
Tray marked: Maj-Doris Rimpi
Dated: 1990
Height: 10.5 cm
Width: 9 cm
Condition: Minor marks and stains, minor wear on strap, no other remarks
2 600 SEK | 2024-02-14 23:22 |
2 400 SEK | 2024-02-15 12:24 |
1 900 SEK | 2024-02-08 22:12 |
1 200 SEK | 2024-02-10 10:57 |
1 000 SEK | 2024-02-08 02:09 |
950 SEK | 2024-02-05 17:29 |
950 SEK | 2024-02-07 19:49 |
850 SEK | 2024-02-06 20:41 |
750 SEK | 2024-02-05 22:50 |
100 SEK | Start price |