Påse i renskinn. Broderad i mönster med tenntråd på röd, grön, och blå filt. Tvinnade remmar.
Signerad: LP, möjligtvis Lena Persson
Daterad: 1985
Höjd: 16 cm
Bredd: 12 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Sami Craft Embroidered bag Doudji 1985
Bag / satchet in reindeer leather. Embroidered with patterns in tin thread on red, green, and blue felt. Twinned laces.
Signed: LP, possibly Lena Persson
Dated: 1985
Height: 16 cm
Width: 12 cm
Condition: Minor age based wear, no other remarks
1 500 SEK | 2024-02-12 10:50 |
1 400 SEK | 2024-02-08 19:57 |
1 300 SEK | 2024-02-05 17:29 |
700 SEK | 2024-02-06 21:51 |
100 SEK | Start price |