42. FLINTLÅSPISTOLER, 1 par, A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS

svenska, ca 1740, lås med graverad dekor, signerade UTTERBERG NORRKÖPING (Peter U född1703 (troligen död i Stockholm, 1800 vid 97 års ålder) Mästare 1738, damaskerade pipor, graverade mässingsbeslag, 52,5 cm. Proveniens: Marja Hedberg-Braatens vapensamling, Bjersjölagårds slott. Utställda på Armemuseum 1980-92. Litteratur: Marja Hedberg-Braatens vapensamling, 1969, sid 15/ Svenska Pistolsmeder av Kåa Wennberg, 1979, sid 103/ Svenska pistoler från 1700-talet av Kåa Wennberg, 1996, sid 135

Varunr 17615

10 April 2015

Klubbslag3 00 SEK4 00 SEK5 00 SEK 130 000 SEK2 00 SEK3 00 SEK4 00 SEK5 00 SEK6 00 SEK

Utrop 75000 SEK

Auktion24 den 13 April 2015,