svenska, lås pipor och järnbeslag med graverad dekor mot guldpunsad botten, lås signerade WÅLBERG STOCKHOLM (Anders Wåhlberg född omkr 1720, död 1793, Mästare 1763), 40,5 cm; smärre renoveringar, en hane med spricka. Utställda på Armemuseum 1980-92. Litteratur: Sammansvärjningen av Olle Häger och Hans Villius, 1986, sid 53/ Svenska pistolsmeder av Kåa Wennberg, 1979, sid 37/ Anders Wåhlberg- arvprinsarnas pistolsmed av Kåa Wennberg, 1993, sid 16/ Svenska pistoler från 1700-talet av Kåa Wennberg, 1996, sid 140