43. FLINTLÅSPISTOLER, 1 par, A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS

svenska, lås pipor och järnbeslag med graverad dekor mot guldpunsad botten, lås signerade WÅLBERG STOCKHOLM (Anders Wåhlberg född omkr 1720, död 1793, Mästare 1763), 40,5 cm; smärre renoveringar, en hane med spricka. Utställda på Armemuseum 1980-92. Litteratur: Sammansvärjningen av Olle Häger och Hans Villius, 1986, sid 53/ Svenska pistolsmeder av Kåa Wennberg, 1979, sid 37/ Anders Wåhlberg- arvprinsarnas pistolsmed av Kåa Wennberg, 1993, sid 16/ Svenska pistoler från 1700-talet av Kåa Wennberg, 1996, sid 140

Varunr 17618

10 April 2015

Klubbslag15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK 52 000 SEK25 00 SEK26 00 SEK

Utrop 50000 SEK

Auktion24 den 13 April 2015,