svensk, m/1701, förgyllt mässingsfäste, klinga med P stämpel, 113 cm, klinga 96 cm, smärre skador. Minor damages. Proveniens: Töjhusmuseet Köpenhamn. En av de värjor som danskarna tog vid den Gottorpska fästningen Tönningens kapitulation i maj 1713: Identiskt exemplar påträffat i västmanländsk kyrka 2004. Fyndet gör att man med stor sannolikhet kan fastställa dessa värjor som drabantvärja m/1701
135 000 SEK | 2017-11-13 09:56 |
131 000 SEK | 2017-11-11 12:59 |
115 000 SEK | 2017-10-19 15:45 |
80 000 SEK | 2017-11-08 22:13 |
58 000 SEK | 2017-11-06 23:55 |
36 000 SEK | 2017-11-06 20:26 |
15 000 SEK | 2017-10-30 19:16 |
5 000 SEK | 2017-10-28 20:05 |
300 SEK | Startpris |