svensk, för Holstein-Gottorp, 1690-tal, för officer eller drabant, förgyllt mässingsfäste av kavallerimodell, kavellindning av mässingstråd, klinga med blodränna och dekorstämplar samt ryggställda F för hertig Fredrik av Holstein-Gottorp (hertig av Holstein-Gottorp 1694-1702), 108 cm, klinga 92,5 cm. Proveniens: Töjhusmuseet Köpenhamn. Den 7 februari 1713 kapitulerade den holstein-gottorpska armékåren vid Tönning i Holstein-Gottorp, danskarna tog som krigsbyte bl.a. värjor av denna modell.
52 000 SEK | 2017-11-11 18:20 |
50 000 SEK | 2017-10-03 18:29 |
48 000 SEK | 2017-11-01 08:12 |
40 000 SEK | 2017-10-30 10:47 |
300 SEK | Startpris |