svensk, ca 1830, fäste och baljbeslag med förgylld dekor, fästets kappa med två ametister, handbygel med tre kronor, porfyrkavel, styrskenor med medusahuvud, damaskerad, etsad, förgylld och blånerad klinga signerad Liljedahl Stockholm, Carl XIV Johans monogram, Sveriges och Norges vapen mm, baljans beslag med rik dekor av troféknippen mm, släpsko i form av en orm, 101 cm, klinga 86 cm
110 000 SEK | 2017-11-12 17:01 |
105 000 SEK | 2017-08-31 16:11 |
65 000 SEK | 2017-11-11 07:05 |
50 000 SEK | 2017-11-05 01:49 |
15 500 SEK | 2017-11-04 22:46 |
300 SEK | Startpris |