med flintlås, ca 1700, låsbleck signerade
GEORGE SCVLTZ REVAL (huvudstad i dåvarande
svenska Estland), pipor med graverad ägartext
FABIAN ERNST VON BELLINGKHAUSEN,
järnbeslag med stålskuren dekor, kolvkappor med maskaroner, 56,7 cm; stockar med lagningar, senare laddstockar.
Fabian Ernst von Bellingkhausen, född i Estland,
sekundkornett vid v.d. Pahlens Lifländska kavalleri
regimente 1691, premiärkornett 1694, löjtnant 1695, ryttmästare, avsked 1700, ryttmästar vid
Smålands kavalleri regimente 1701, troligen avgången året därpå.
60 000 SEK | 2019-03-09 17:07 |
58 000 SEK | 2019-04-23 15:44 |
47 000 SEK | 2019-04-17 20:53 |
35 000 SEK | 2019-04-17 18:22 |
31 000 SEK | 2019-04-17 09:06 |
20 000 SEK | 2019-04-15 11:19 |
1 200 SEK | 2019-04-13 14:23 |
1 000 SEK | 2019-04-13 13:30 |
300 SEK | Startpris |