23. PARTI PORSLIN, 4 DELAR, KINA, 1600/1800-TAL

1 st skålfat på fot. Dekor av bl a fågel samt text. Längd 26,5 cm, höjd 5 cm. Bruksslitage, glasyrmistor.
1 st skålfat med dekor av växtlighet i Imari. Längd 18,5 cm, höjd 3 cm. Märkt med lövmärke undertill. Bruksslitage, nagg.
1 st tallrik, Kangxi (1662-1722), famille Verte, med dekor av blommor, brättet med dekor av infällda attribut. Diam 23,5 cm. Nagg, spricka.
1 st tallrik, med dekor i famille rose,diam 14 cm. Bruksslitage.

Varunr 14141

28 Juni 2020 19:00

Klubbslag7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK10 00 SEK 1 600 SEK19 00 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK

Utrop 1000 SEK

13741 600 SEK2020-06-28 12:04
6701 500 SEK2020-06-28 18:53
1370800 SEK2020-06-27 21:11
1320650 SEK2020-04-21 15:33
 200 SEK Startpris

Realtidsauktion online 28 juni 2020, Söndag 28 juni 19:00, Realtidsauktion Online

Fredag 26/6 12-18 Lördag 27/6 10-15 Söndag 28/6 10-15

Om du har förkylningssymptom råder vi er att stanna hemma och även om ni tillhör någon av riskgrupperna. Behöver du vänta med hämtningen av din inropade vara så kontakta oss så kommer vi överens om en senare tid för hämtning.

Köpprovision 20% Ink.moms
Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Köpprovision 20% inkl moms
Slagavgift 50:- inkl moms

Utlämning på Stockholmsvägen 53, Norrtälje efter auktion:
Mån-ons 28/2, 1-2/3, kl 11-19
Torsdag 3/3, kl 11-18
Fredag 4/3, kl 11-16
Lördag 5/3, kl 10-15

Det åligger alltid på köparen att kontrollera varans skick och funktion.
Vi garanterar aldrig ett föremåls funktion. Om inget annat anges bör varan anses ha normalt bruksslitage.
Se vår hemsida www.roslagensauktionsverk.se för övrig information.
Vill ni ha godset skickat?