Keramik i något högrest form med vit till gräddgul glasyr och nära nog heltäckande finmaskig krackelyr. Kina, 16/1700-tal, möjligen äldre. Höjd 2,3, diameter 10,5 cm. Obetydliga tillverkningsdefekter, obetydligt ytslitage.
1 000 SEK | 2018-01-16 17:49 |
900 SEK | 2018-01-16 17:45 |
600 SEK | 2018-01-16 15:46 |
350 SEK | 2018-01-11 11:37 |
300 SEK | Startpris |