Korea, tidig Koryo-dynasti (918-1392), cirka 1000/1100-tal. Högbränd keramik där både in- och utsida har celadonglasyr, typisk Koryo-dekor med blomsymboler ocg ruyi-bård på bottens insida. Diameter 13,8 cm, höjd 4 cm. Tidstypiska tillverkningsdefekter, obetydligt slitage, ytliga glasyrsprickor/krackelyr, sannolikt från tillverkning, vilka inte är genomgående.
5 500 SEK | 2018-01-16 18:09 |
5 000 SEK | 2018-01-16 18:07 |
3 200 SEK | 2018-01-16 17:32 |
2 400 SEK | 2018-01-15 21:34 |
2 000 SEK | 2018-01-13 05:47 |
1 300 SEK | 2018-01-11 08:26 |
800 SEK | 2018-01-10 18:07 |
400 SEK | 2018-01-08 00:41 |
300 SEK | Startpris |