Kina, Ming (1368-1644). Keramik med celadonglasyr, fotringen oglaserad. Höjd 3,5, diameter 12,5 cm.Obetydliga tillverkningsdefekter, obetydligt ytslitage, mindre nagg påfotringenl. Fragment av exporttillståndsetikett från National Museum of the Philippines.
1 300 SEK | 2018-01-16 18:00 |
1 200 SEK | 2018-01-16 17:32 |
1 100 SEK | 2018-01-16 17:13 |
300 SEK | 2018-01-08 00:41 |
300 SEK | Startpris |