Fodral i nysilver med girlander och stämplade vapen. Spindelur med slag för halv- och heltimme av Haqvin Pettersson (1766-1805). Urverket signerat H Petterson Örebro No 20. En senare klocknyckel medföljer. Höjd ca 7 cm. Urtavlan med gulnade lagningar, försilvringen med slitage. Auktionsverket garanterar ej urverket eller dess funktion.
För att lyssna på urets slag, se Instagram skanes_auktionsverk.
9 500 SEK | 2018-03-13 18:04 |
9 000 SEK | 2018-03-13 18:05 |
8 000 SEK | 2018-03-13 18:04 |
4 800 SEK | 2018-02-27 20:46 |
2 600 SEK | 2018-03-09 00:02 |
1 300 SEK | 2018-03-05 19:26 |
300 SEK | Startpris |