5. FICKUR, JACOB KOCK

Boett i 18K flerfärgat guld med blå emalj och en rosenslipad diamant. Visare och emaljerad urtavla med rosenslipade diamanter. Spindelur av hovurmakare Jacob Kock, Stockholm. Urverket signerat Jacob Kock Stockholm No 553. Boetten av Peter Strömqvist, Stockholm 1780. Diameter 46 mm. Lagning på den blå emaljen. Urtavlan med hårsprickor och nagg vid nyckelhålet. Några diamanter saknas på visarna. Auktionsverket garanterar ej urverket eller dess funktion.

Varunr 173234

13 Mars 2018 18:02

Utrop 20000 SEK

11 000 SEK2018-02-27 20:45
10 000 SEK2018-02-28 16:35
350 SEK2018-02-28 07:35
300 SEK Startpris

Onlineauktion 13 Mars 2018,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!