1. BORDSUR, SENRENÄSSANS, AUGSBURG CA ÅR 1600

S.k. Türmchenuhr i brännförgylld koppar och mässing med rikt graverad dekor. Försilvrade, samt delvis emaljerade urtavlor. Höjd 28 cm. Åldersrelaterat slitage, smärre ojämnhet vid sockelplattan. Auktionsverket garanterar ej för funktionen. Några delar senare kompletterade.

A renaissance gilt copper and brass case striking and alarm "Türmchenuhr" table clock, Augsburg ca 1600.
Gilt copper case throughout adourned by foliate engraved strapwork, surmounted by a cuppola on a pierced gallery topped by a finial, ornamental urns on the corners, placed on an ogee shaped base with further strapwork. Height 28 cm. Some parts later.

Varunr 179548

11 September 2018 18:00

Klubbslag8 00 SEK9 00 SEK10 00 SEK11 00 SEK12 00 SEK 120 000 SEK17 00 SEK18 00 SEK19 00 SEK

Utrop 60000-80000 SEK

120 000 SEK2018-09-11 17:55
120 000 SEK2018-09-11 17:56
95 000 SEK2018-09-11 17:44
60 000 SEK2018-09-06 16:18
55 000 SEK2018-09-06 16:04
50 000 SEK2018-09-03 17:29
48 000 SEK2018-09-05 20:32
40 000 SEK2018-09-01 21:40
38 000 SEK2018-08-28 20:49
36 000 SEK2018-09-01 15:04
10 000 SEK2018-08-30 14:41
5 000 SEK2018-08-30 09:32
300 SEK Startpris

Onlineauktion 11 Sept. 2018,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!