S.k. Türmchenuhr i brännförgylld koppar och mässing med rikt graverad dekor. Försilvrade, samt delvis emaljerade urtavlor. Höjd 28 cm. Åldersrelaterat slitage, smärre ojämnhet vid sockelplattan. Auktionsverket garanterar ej för funktionen. Några delar senare kompletterade.
A renaissance gilt copper and brass case striking and alarm "Türmchenuhr" table clock, Augsburg ca 1600.
Gilt copper case throughout adourned by foliate engraved strapwork, surmounted by a cuppola on a pierced gallery topped by a finial, ornamental urns on the corners, placed on an ogee shaped base with further strapwork. Height 28 cm. Some parts later.
120 000 SEK | 2018-09-11 17:55 |
120 000 SEK | 2018-09-11 17:56 |
95 000 SEK | 2018-09-11 17:44 |
60 000 SEK | 2018-09-06 16:18 |
55 000 SEK | 2018-09-06 16:04 |
50 000 SEK | 2018-09-03 17:29 |
48 000 SEK | 2018-09-05 20:32 |
40 000 SEK | 2018-09-01 21:40 |
38 000 SEK | 2018-08-28 20:49 |
36 000 SEK | 2018-09-01 15:04 |
10 000 SEK | 2018-08-30 14:41 |
5 000 SEK | 2018-08-30 09:32 |
300 SEK | Startpris |