Indien, 15/1600-tal, sannolikt Orissa-distriktet. Ovoid med hög hals med trumpetliknande mynning. Pärlad kant kring fotring och stiliserade lotusblad kring halsen. Höjd 26,4 cm. Oxidering, obetydligt ytslitage. För identisk, se: "The Collection og the Late Simon Digby", London, South Kensington, 8 April, 2011, rop 312, vilken bar samma datering och klubbades för motsvarande 8000 sek.
3 000 SEK | 2018-09-03 00:37 |
2 800 SEK | 2018-09-11 18:04 |
700 SEK | 2018-09-02 10:37 |
300 SEK | 2018-08-31 06:52 |
300 SEK | Startpris |