14. BRONSVAS

Indien, 15/1600-tal, sannolikt Orissa-distriktet. Ovoid med hög hals med trumpetliknande mynning. Pärlad kant kring fotring och stiliserade lotusblad kring halsen. Höjd 26,4 cm. Oxidering, obetydligt ytslitage. För identisk, se: "The Collection og the Late Simon Digby", London, South Kensington, 8 April, 2011, rop 312, vilken bar samma datering och klubbades för motsvarande 8000 sek.

Varunr 179607

11 September 2018 18:06

Klubbslag7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK10 00 SEK11 00 SEK12 00 SEK 3 000 SEK3 00 SEK4 00 SEK5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK

Utrop 5000 SEK

3 000 SEK2018-09-03 00:37
2 800 SEK2018-09-11 18:04
700 SEK2018-09-02 10:37
300 SEK2018-08-31 06:52
300 SEK Startpris

Onlineauktion 11 Sept. 2018,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!