16. BRONS-VIKT

Burma, populärbeteckning "Opiumvikt" i form av Hintha-fågel enligt Herrfurth & Mollat (2013) typ H3B, 1800-talets första hälft. Vikt 158 gram. Patina väl överrensstämmande med datering, obetydligt förväntat slitage. Referens: Herrfurth & Mollat, Maj 2013, ARTS OF ASIA, sid 115-129.

Varunr 179609

11 September 2018 18:06

Klubbslag20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK 700 SEK18 00 SEK19 00 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK

Utrop 600 SEK

700 SEK2018-09-11 18:04
600 SEK2018-09-11 17:37
300 SEK Startpris

Onlineauktion 11 Sept. 2018,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!