Burma, populärbeteckning "Opiumvikt" i form av Hintha-fågel enligt Herrfurth & Mollat (2013) typ H3B, 1800-talets första hälft. Vikt 158 gram. Patina väl överrensstämmande med datering, obetydligt förväntat slitage. Referens: Herrfurth & Mollat, Maj 2013, ARTS OF ASIA, sid 115-129.
700 SEK | 2018-09-11 18:04 |
600 SEK | 2018-09-11 17:37 |
300 SEK | Startpris |