2. SITTANDE BUDDHA

Laos, The Early Era, Middel Period, 1456 - 1520. Brons. Gjuten i för tiden tidstypiskt utförande med hög smal hals , litet huvud, örnnäsa, hög tron med geometrisk design och genomgående i aristokratisk stil. För liknande se L. Lopetcharat (2000), bland annat sidan 136 och sidorna 154-155, vilket även ger stöd för Buddhans datering. Höjd 24,1 cm. Sannolikt jordfynd, delvis rengjord, obetydligt ytslitage och grönoxidering i paritet med datering samt fragment av förgyllning. Proveniens: ursprungligen från äldre samling i Köpenhamn. Litteraturreferens: S. Lopetcharat (2000) "LAO BUDDHA: the image and its history".

Varunr 179595

11 September 2018 18:02

Klubbslag25 00 SEK26 00 SEK27 00 SEK 17 000 SEK17 00 SEK18 00 SEK19 00 SEK20 00 SEK21 00 SEK

Utrop 20000 SEK

17 000 SEK2018-09-11 18:00
16 000 SEK2018-09-11 17:59
14 000 SEK2018-09-10 19:52
9 500 SEK2018-09-09 13:58
6 000 SEK2018-09-06 17:38
5 500 SEK2018-09-06 17:40
2 000 SEK2018-08-30 09:31
300 SEK Startpris

Onlineauktion 11 Sept. 2018,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!