Laos, The Early Era, Middel Period, 1456 - 1520. Brons. Gjuten i för tiden tidstypiskt utförande med hög smal hals , litet huvud, örnnäsa, hög tron med geometrisk design och genomgående i aristokratisk stil. För liknande se L. Lopetcharat (2000), bland annat sidan 136 och sidorna 154-155, vilket även ger stöd för Buddhans datering. Höjd 24,1 cm. Sannolikt jordfynd, delvis rengjord, obetydligt ytslitage och grönoxidering i paritet med datering samt fragment av förgyllning. Proveniens: ursprungligen från äldre samling i Köpenhamn. Litteraturreferens: S. Lopetcharat (2000) "LAO BUDDHA: the image and its history".
17 000 SEK | 2018-09-11 18:00 |
16 000 SEK | 2018-09-11 17:59 |
14 000 SEK | 2018-09-10 19:52 |
9 500 SEK | 2018-09-09 13:58 |
6 000 SEK | 2018-09-06 17:38 |
5 500 SEK | 2018-09-06 17:40 |
2 000 SEK | 2018-08-30 09:31 |
300 SEK | Startpris |