Indien, Gujarat-distriktet, 1600-tal. Brons framställande den stående Jina Parshvanatha, som sig bör helt naken och beskyddad av den flerhövdade ormen Mucalinda. Till skillnad från figurer i buddistisk och hinduisk religion, är jain-figurer alltid nakna. Höjd 14,8 cm. Förväntat slitage av ålder och puja.
5 000 SEK | 2018-09-11 18:00 |
4 800 SEK | 2018-09-11 18:01 |
1 900 SEK | 2018-09-10 19:54 |
450 SEK | 2018-09-06 17:39 |
300 SEK | Startpris |