Indien, Maharashtra-distriktet, 1800-talets första del eller äldre. Brons framställande Khandoba med gemål och i ena handen trishula. Dursin (sid 46) daterar figurer av denna typ till 1700-talet. Höjd 11,6 cm. Förväntat slitage av ålder och puja. Litteratur: Dursum, Brian A. (2004) "Tribal Art of India", University of Miami.
800 SEK | 2018-09-11 17:36 |
700 SEK | 2018-09-10 19:54 |
600 SEK | 2018-08-30 17:48 |
300 SEK | Startpris |