1. MEHMED MELIH DEVRIM NÉJAD

"Le jugement dernier". Olja på duk, signerad Néjad och utförd mellan 1949-50 enligt medföljande utställningskatalog.
Utställd:
Josef Johanssons bilhall i Skara, 15-22 Februari 1953 "Konstnärer i Paris".
Galerie Lydia Conti 1950 "Realités Nouvelles 50". 92x61 cm.
Tavlan har hängt i samma hem sedan inköpet 1953. Partiell ytkrackelering, smärre färgbortfall i höger ytterkant.

”Le jugement dernier” was exhibited in Galerie Lydia Conti, Paris 1950, and gallery Josef Johansson in Skara 1953, where it was purchased by the owner. Small craquelure, and minor colour loss in the right margin.

Varunr 180114

25 September 2018 18:01

Klubbslag1 00 SEK2 00 SEK3 00 SEK4 00 SEK5 00 SEK 260 000 SEK23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK26 00 SEK

Utrop 100000-125000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2625 SEK

260 000 SEK2018-09-25 17:59
240 000 SEK2018-09-25 17:59
160 000 SEK2018-09-25 17:52
150 000 SEK2018-09-25 17:57
130 000 SEK2018-09-25 17:52
110 000 SEK2018-09-25 12:57
85 000 SEK2018-09-23 19:27
80 000 SEK2018-09-22 21:29
75 000 SEK2018-09-13 15:50
75 000 SEK2018-09-15 23:00
70 000 SEK2018-09-12 20:39
7 000 SEK2018-09-12 09:49
300 SEK Startpris

Onlineauktion 25 Sept. 2018,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!