2. ARNE JACOBSEN, MODELL 3315

"Ägget" för Fritz Hansen, Danmark 1958-63. Stämplad FH, made in Denmark. Originalskick, klädsel i svart skinn, fyrdelad profilerad centralfot av aluminium. Fåtöljen formgavs 1958 till SAS Royal Hotel, Köpenhamn och denna tidiga modell 3315 har ingen dyna. B 82, Dj ca 70, H 107 cm. Åldersrelaterade skador och slitage, veck, ryggsidan solblekt. En liten öppning i sömmen vid sitsen. Stoppningen bör ses över.

Varunr 180084

25 September 2018 18:03

Klubbslag2 00 SEK3 00 SEK4 00 SEK5 00 SEK 36 000 SEK8 00 SEK9 00 SEK10 00 SEK11 00 SEK12 00 SEK13 00 SEK

Utrop 30000 SEK

36 000 SEK2018-09-25 18:01
34 000 SEK2018-09-25 18:01
26 000 SEK2018-09-17 09:30
24 000 SEK2018-09-11 20:54
18 000 SEK2018-09-17 03:42
16 000 SEK2018-09-14 16:25
10 000 SEK2018-09-12 21:51
8 000 SEK2018-09-12 14:04
5 000 SEK2018-09-11 21:23
300 SEK Startpris

Onlineauktion 25 Sept. 2018,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!