"Ägget" för Fritz Hansen, Danmark 1958-63. Stämplad FH, made in Denmark. Originalskick, klädsel i svart skinn, fyrdelad profilerad centralfot av aluminium. Fåtöljen formgavs 1958 till SAS Royal Hotel, Köpenhamn och denna tidiga modell 3315 har ingen dyna. B 82, Dj ca 70, H 107 cm. Åldersrelaterade skador och slitage, veck, ryggsidan solblekt. En liten öppning i sömmen vid sitsen. Stoppningen bör ses över.
36 000 SEK | 2018-09-25 18:01 |
34 000 SEK | 2018-09-25 18:01 |
26 000 SEK | 2018-09-17 09:30 |
24 000 SEK | 2018-09-11 20:54 |
18 000 SEK | 2018-09-17 03:42 |
16 000 SEK | 2018-09-14 16:25 |
10 000 SEK | 2018-09-12 21:51 |
8 000 SEK | 2018-09-12 14:04 |
5 000 SEK | 2018-09-11 21:23 |
300 SEK | Startpris |