Brons. Indien, 1700-tal. Framställningen identifieras till Shiva Bhairava då den bl.a. har ett tredje öga mitt i pannan och en dödskalle framtill på kronan. Vidare bär figuren sina attribut som triskula, khadga, damaru och kapala. Obetydligt slitage. Höjd 11,2 cm.
2 000 SEK | 2018-12-04 13:20 |
1 900 SEK | 2018-12-03 10:42 |
600 SEK | 2018-12-02 22:03 |
500 SEK | 2018-11-21 23:23 |
500 SEK | 2018-11-30 05:37 |
400 SEK | 2018-11-24 10:43 |
300 SEK | Startpris |