Nätglas med spetsmönster i vitt på klarglas, med rosa, bruna och blå toner samt inslag av glimmer. Zanfirico, möjligen Salviati. D ca 18 cm, H ca 3 cm. Små undersides repor, åldersrelaterat slitage.