8. NIELS GEORG HENRIKSEN, KAFFE OCH TESERVIS, JUGEND

Sterlingsilver, 4 delar stämplad 1906. Sk. Skönvirkearbejde. Gräddkannan och sockerskålen med spår av invändig förgyllning. Dekor i relief av stiliserade blad och blomsterstänglar. Kaffekannans höjd 14 cm, Tekannans höjd 12 cm, sockerskål och gräddkanna höjd 7-7,5 cm. Total vikt ca 1375 g. Små bruksspår och märken.

Varunr 190980

25 Juni 2019 18:03

Utrop 10000 SEK

7 500 SEK2019-06-11 14:25
7 500 SEK2019-06-24 13:47
5 500 SEK2019-06-21 21:54
4 800 SEK2019-06-20 20:45
4 000 SEK2019-06-19 01:11
500 SEK2019-06-17 23:07
300 SEK Startpris

Onlineauktion 25 Juni 2019,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!