Indien, sannolikt 1700-tal, möjligen äldre. Den bevingade Garuda knästående på upphöjt fundament med stiliserade lotusblad kring basen. En glasögon-orm vid Garudas vänstra knä samt figuren med påtagligt rundad midja, det senare indikerande ett tillverkningsdatum åtminsone före år 1800. Höjd ca 23 cm, vikt ca 0,8 kg. Obetydligt ytslitage, obetydliga ojämnheter bl.a. kring foten och obetydlig skevhet å huvudspira.
600 SEK | 2019-11-03 00:06 |
500 SEK | 2019-10-31 15:51 |
300 SEK | 2019-10-23 20:37 |
300 SEK | Startpris |