38. HINDUISK BRONSFIGUR

Indien, sannolikt 1700-tal, möjligen äldre. Den bevingade Garuda knästående på upphöjt fundament med stiliserade lotusblad kring basen. En glasögon-orm vid Garudas vänstra knä samt figuren med påtagligt rundad midja, det senare indikerande ett tillverkningsdatum åtminsone före år 1800. Höjd ca 23 cm, vikt ca 0,8 kg. Obetydligt ytslitage, obetydliga ojämnheter bl.a. kring foten och obetydlig skevhet å huvudspira.

Varunr 195239

5 November 2019 18:13

Klubbslag15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK 600 SEK14 00 SEK15 00 SEK

Utrop 2000 SEK

600 SEK2019-11-03 00:06
500 SEK2019-10-31 15:51
300 SEK2019-10-23 20:37
300 SEK Startpris

Onlineauktion 5 Nov. 2019,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!