1. CHRISTER STRÖMHOLM

Silvergelatinfotografi. Printad 1989 och signerad på baksidan av Örjan Kristenson. "Bleka damen, Barcelona 1959”. Oinramad. 40,5x30,5 cm. Proveniens: Örjan Kristenson. Proveniens 2: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt:Christer Strömholm har inspirerat generationer av svenska fotografer. Det var genom utställningen ”9 sekunder av mitt liv” på Moderna Museet 1986 som han blev känd för den breda publiken. Till utställningen hade Örjan Kristenson engagerats som retuschör av utställningsbilderna. Ett samarbete som föll väl ut. Under 15 år var Örjan Kristenson assistent och medarbetare till Christer Strömholm.
När Christer Strömholm tilldelades 1997-års Hasselbladspris vid en ceremoni på Radisson SAS Park Avenue Hotel i Göteborg under våren 1998, var det medhjälparen Örjan Kristenson som fick medaljen. Pristagaren nöjde sig med de 270.000 kronorna.
– Han var en farsafigur för mig. Min egen pappa dog när jag var 14. Jag blev nästan Christer. Jag fixade med utställningar. Tog hand om samlare. Han ville hellre läsa Bill och Ben-böcker och käka hallonbåtar, minns Örjan Kristenson.
Den bleka damen, Barcelona 1959 är tillsammans Paris 1962, två små pojkar med handväskor, Christer Strömholms förmodligen mest kända bilder. Idag är bilderna ikoniska.
– Christer åtog sig ingen uppdragsfotografering. Han försörjde sig med diverse ströjobb. Bland annat var han reseledare och tog svenska turister med buss till Barcelona och Mallorca. Det var i en paus mellan guidningarna som han tog mod till sig och fotograferade den bleka damen, som i själva verket var vitpudrad. Han hade sett henne flera gånger i Barcelona. Man kan se på negativen hur han närmat sig henne, berättar Örjan Kristenson.
Bilden som assistenten och vännen nu lämnat till stödauktionen printade han under tiden han bodde med den världsberömde fotografen. Den är framkallad på Ilford Multigrade fotopapper med AGFA neutol NE framkallningsvätska.
- Den är skrapretuscherad med skalpell och prickad med Spotone retuschfärg, minns Örjan Kristenson.
Den Bleka damen finns avbildad på omslaget till “La Petite Encyclopédie de la Photographie”, från 2011. I boken behandlas världens 220 mest betydelsefulla fotografer.
Christer Strömholm utnämndes 1993 till professor i fotografi av regeringen.

Varunr 204412

9 Juni 2020 18:00

Klubbslag5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK 26 000 SEK9 00 SEK10 00 SEK

Utrop 35000-40000 SEK

26 000 SEK2020-06-09 17:11
24 000 SEK2020-05-26 21:13
20 000 SEK2020-06-01 15:36
5 000 SEK2020-05-27 08:56
300 SEK Startpris

Onlineauktion 9 Juni 2020,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!