Svartvitt fotografi. "Upps!", motiv från Helsingör. Dagmått 28,5x39 cm. Ej examinerad ur ram. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Jens Jentin Lindberg fotograferar helst i svartvitt och gillar skarpa kontraster.
Hans bilder har visats på gallerier runt om i Skåne.
2014 ställde han ut som ”underdog” på Landskrona Foto Festival och 2015 och 2017 som en del av det ordinarie programmet.
Jens Jentin Lindberg var initiativtagare till publiksuccéerna ”Landskronit” på Landskrona konsthall 2016 och 2018.
Om bilden säger han:
– Det var en ren tillfällig att jag höjde blicken där jag stod i torrdockan i Helsingör. Gatufotografering har alltid legat mig varmt om hjärtat.
Bilden är signerad Jentin 19.
700 SEK | 2020-06-04 19:13 |
600 SEK | 2020-06-03 17:45 |
500 SEK | 2020-05-27 19:22 |
450 SEK | 2020-05-29 20:24 |
350 SEK | 2020-05-27 09:47 |
300 SEK | Startpris |