16. ETISKVANDALISM

Gatuskylt. "Herr Speleman". Ca 94x60 cm. Repor, märken. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Vägverkets kommandoförband Etiskvandalism är specialiserade på så kallad “signbusting”, en egen gren inom de urbana konstformerna. “Signbusting” handlar om att alternera vägskyltar, företrädesvis på ett konstnärligt vis. Gatukonstkollektivet har gäckat stora delar av Skandinavien under flera års tid med sin uttagna svängar och sin fredliga olydighet i största allmänhet.
Musikscenen i Landskrona har vid ett par tillfällen hedrats genom att det satts upp skyltar med Herr Spelman i staden. En finns numera på Ven där den fortsatt hedrar jazzmusikern Gunnar ”Caesar” Andersson som gick bort 2017.

Etiskvandalism är mer av en Banksy än sina svenska kollegor Pappas Pärlor och Carolina Falkholt.
Kollektivet har flera gånger medverkat på Street Art Utopia med 1,6 miljoner följare på Facebook.
Sparsamt har det varit med utställningar, dock har Etiskvandalism ställts ut på Galleri MAP i Oslo och Galleri Direkt i Landskrona.

– I en värld av allt större ängslighet för att sticka ut eller till och med avvika är det befriande att då och då kunna berätta en historia om folk som tänker ”skit samma, vi gör det!, skrev Måns Back Nilsson i en krönika, efter att Herr Spelman nåt Öresunds pärla.

Varunr 204424

9 Juni 2020 18:05

Klubbslag13 00 SEK14 00 SEK15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK18 00 SEK 6 500 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK

Utrop 3000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2625 SEK

6 500 SEK2020-06-09 18:01
6 000 SEK2020-06-09 17:59
4 200 SEK2020-06-01 13:38
4 000 SEK2020-05-31 11:27
2 000 SEK2020-05-29 20:23
800 SEK2020-05-27 18:22
700 SEK2020-05-27 16:56
300 SEK Startpris

Onlineauktion 9 Juni 2020,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!