Oljemålning på duk. "Gobbo den äldre i köpmannen fr. Venedig". Oinramad. 110x75 cm. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Tavlan är skänkt till Landskrona Direkts stödauktion av en privatperson.
Martin Emond, född 21 oktober 1895 i Tågarp, död 28 april 1965 i Landskrona, var en svensk målare.
Under 1920-talet gjorde han många studieresor, men till skillnad från de flesta unga svenska konstnärer vid denna tid, reste Martin Emond inte till Frankrike. Hans resor gick istället till Tyskland och Österrike. Han influerades av den tidiga tyska expressionismen och Oskar Kokoschka.
Martin Emond var alltsedan debuten 1922 en mycket flitig utställare, inte minst med gruppen "Nio Unga" samt utställningsföreningen Färg och Form. Han var produktiv och en av de mer framträdande skildrarna av det skånska landskapet.
Konstnären finns representerad på bland andra Malmö museum, Moderna museet, Statens Museum for Kunst i Köpenhamn, Kalmar konstmuseum, Norrköpings konstmuseum och Göteborgs konstmuseum. Han utsmyckade även den omtyckta övre foajén till invigningen av Malmö Stadsteater (Nuvarande Malmö Opera).
1 600 SEK | 2020-06-09 18:12 |
1 500 SEK | 2020-06-09 18:12 |
700 SEK | 2020-06-02 01:00 |
450 SEK | 2020-06-03 03:39 |
300 SEK | 2020-05-27 14:16 |
300 SEK | Startpris |