Gichlée, 8/20. Komposition med ansikten. Dagmått 54x44 cm. Ej examinerad ur ram. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Tavlan är skänkt till Landskrona Direkts stödauktion av Galleri Gamla Staden.
Timo Artturi Solin, född 7 december 1947 i Tammerfors i Finland, är en finländsk-svensk skulptör, målare och författare.
Timo Solin växte upp i en textilarbetarfamilj i Tammerfors. Han flyttade till Sverige 1975 och bedrev under en tid konststudier. Från 1980-talet började han att skulptera, först i trä, med skulpturer som ställdes ut i Rottneros skulpturpark, och senare i brons och från 1985 i plåt. Han hade sin första separatutställning på Galleri Aix i Stockholm 1982.
Han ställde även ut på Galleri Gamla Staden i oktober 2015.
900 SEK | 2020-06-09 18:09 |
800 SEK | 2020-06-09 18:09 |
600 SEK | 2020-06-09 11:00 |
400 SEK | 2020-06-06 15:26 |
300 SEK | Startpris |