29. TIMO SOLIN

Gichlée, 8/20. Komposition med ansikten. Dagmått 54x44 cm. Ej examinerad ur ram. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Tavlan är skänkt till Landskrona Direkts stödauktion av Galleri Gamla Staden.
Timo Artturi Solin, född 7 december 1947 i Tammerfors i Finland, är en finländsk-svensk skulptör, målare och författare.
Timo Solin växte upp i en textilarbetarfamilj i Tammerfors. Han flyttade till Sverige 1975 och bedrev under en tid konststudier. Från 1980-talet började han att skulptera, först i trä, med skulpturer som ställdes ut i Rottneros skulpturpark, och senare i brons och från 1985 i plåt. Han hade sin första separatutställning på Galleri Aix i Stockholm 1982.
Han ställde även ut på Galleri Gamla Staden i oktober 2015.

Varunr 204437

9 Juni 2020 18:11

Klubbslag17 00 SEK18 00 SEK19 00 SEK20 00 SEK 900 SEK5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK

Utrop 2000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2625 SEK

900 SEK2020-06-09 18:09
800 SEK2020-06-09 18:09
600 SEK2020-06-09 11:00
400 SEK2020-06-06 15:26
300 SEK Startpris

Onlineauktion 9 Juni 2020,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!