3. JEAN HERMANSON

Silvergelatinfotografi, stämpel på baksidan JEAN HERMANSON SAFTRA Reportage Assessorsgatan 9,Stockholm, Sweden. Vilande arbetare. Oinramat. 30x25 cm. Ett hörn avrivet, märken. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Människor blir vackra när de arbetar, är ett klassiskt citat av Jean Hermanson, en landets genom tiderna främste dokumentärfotograf och arbetslivsskildrare.
Det dröjde dock till efter fotografens bortgång 2012 som det stora genombrottet kom. En bidragande orsak till detta var den hyllade och tillika Guldbaggenominerade dokumentärfilm, Himlens Mörkrum, som hans vän och assistent Nils Petter Löfstedt gjorde om honom.
Jean Hermanson växte upp i en småländsk gjutarfamilj och det var i arbetarklassen han kände sig hemma. Redan som 18-åring hamnade han i Stockholm där han började arbeta som fotograf på Ateljé Welinder.
På 1970-talet gjorde han resor till Irland, Guinea-Bissau, Vietnam och Spanien.
Hans livsprojekt blev dock att dokumentera människorna som låg bakom det då växande svenska välfärdssamhället. Han gjorde även dokumentärfilmer bland annat om nedläggningarna av två varv, Öresundsvarvet i Landskrona och Kockums i Malmö. Arbetets döttrar” (1986), som uppmärksammade kvinnliga arbetares slit på Abbas fiskrensningsfabrik i Göteborg och i en strumpfabrik i Malmö gjorde ett starkt intryck på sin tid.
Även den rastande och vilande arbetaren fastnade på Jean Hermansons negativ.
Jean Hermansons fotografier har fått ett historiskt och dokumentärt värde utöver den politiska dynamiten som de innehöll när de först publicerades. De är berättelser om en tid, ett samhälle och en klass som mest försvunnit idag.
Jean Hermansons arkiv finns nu på Landskrona Foto. Bildsamlingen består av drygt 300 000 negativ och diabilder samt 3000 printar.
Bilden i stödauktionen för Landskrona Direkt är skänkt av Bengtsson Fine Art

Varunr 204414

9 Juni 2020 18:01

Klubbslag26 00 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK30 00 SEK31 00 SEK 4 200 SEK15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK

Utrop 5000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2625 SEK

4 200 SEK2020-06-07 09:09
4 000 SEK2020-06-05 16:15
3 800 SEK2020-05-26 21:14
2 600 SEK2020-06-05 00:30
2 200 SEK2020-05-27 17:23
1 700 SEK2020-05-27 11:21
300 SEK Startpris

Onlineauktion 9 Juni 2020,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!