Litografi. Komposition. Signerad i konstnärens eget blod. Dagmått 39x51 cm. Proveniens 1: Bengtsson Fine Art. Proveniens 2: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Pete Doherty är en av frontfigurerna i det brittiska rockbandet The Libertines. Senare blev han sångare och frontfigur i bandet Babyshambles. 2009 släppte han sitt första soloalbum "Grace/Wastelands". Sedan 2003 har han gjort sig känd för allmänheten vid sidan av musiken, för sitt beroende av droger och sitt förhållande med supermodellen Kate Moss.
Han är också en välkänd konstnär. Tavlan som är på auktionen, och som är signerad av artistens blod, ingår i serien Blood Works. Hans tavlor har sedan början av 2000-talet visats på gallerier runt om i världen.
4 000 SEK | 2020-06-09 18:12 |
3 800 SEK | 2020-05-26 21:14 |
3 800 SEK | 2020-06-03 21:33 |
3 200 SEK | 2020-06-02 13:28 |
1 700 SEK | 2020-05-27 11:23 |
300 SEK | Startpris |