38. PETE DOHERTY

Litografi. Komposition. Signerad i konstnärens eget blod. Dagmått 39x51 cm. Proveniens 1: Bengtsson Fine Art. Proveniens 2: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Pete Doherty är en av frontfigurerna i det brittiska rockbandet The Libertines. Senare blev han sångare och frontfigur i bandet Babyshambles. 2009 släppte han sitt första soloalbum "Grace/Wastelands". Sedan 2003 har han gjort sig känd för allmänheten vid sidan av musiken, för sitt beroende av droger och sitt förhållande med supermodellen Kate Moss.
Han är också en välkänd konstnär. Tavlan som är på auktionen, och som är signerad av artistens blod, ingår i serien Blood Works. Hans tavlor har sedan början av 2000-talet visats på gallerier runt om i världen.

Varunr 204404

9 Juni 2020 18:14

Klubbslag19 00 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK 4 000 SEK16 00 SEK17 00 SEK18 00 SEK

Utrop 10000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2625 SEK

4 000 SEK2020-06-09 18:12
3 800 SEK2020-05-26 21:14
3 800 SEK2020-06-03 21:33
3 200 SEK2020-06-02 13:28
1 700 SEK2020-05-27 11:23
300 SEK Startpris

Onlineauktion 9 Juni 2020,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!