4. COLIN FRASER

Äggtempera på pannå. "Last rose". 54,5x36,5 cm. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Colin Fraser är född i Skottland men bor idag i Borstahusen i Landskrona. Hans ateljé ligger i Lund. Han är en av världens mest erkända konstnärer som målar med äggtempera. Precisionen i penseldragen är exakta och ljuset som skapas genom att äggtemperan målas på en kritgrund, gesso, är blixtrande vackert. Det syns med all önskvärd tydlighet i verket Last Rose som bland annat hängt på galleri i Washington USA.
Colin Fraser är känd för sina detaljerade stilleben, landskap och interiörer. Konstnärens användning av äggtempera ger hans verk en lätt transparens som knappast går att jämföra med andra tekniker. Äggtempera är svårt att kontrollera och det är få konstnärer som behärskar tekniken. Noterbart är att han blandar alla sina färger själv.
– Det svåra är att penseldragen torkar direkt och man kan inte ångra vad man gjort. Å andra sidan så är färgen oerhört dryg. Man kan måla mycket med lite färg, säger Colin Fraser.
Colin Fraser har ställt ut sin konst runt om i världen. Bland annat på Catto Gallery i London och i John Davies Gallery i Moreton-in-Marsh. Han har även haft flera utställningar i USA. Närmast ska han ställa ut i Pumphusets Konsthall i Borstahusen, Landskrona.
Konstnären föddes 1957 i Glasgow, Storbritannien. Han studerade konst vid Brighton Polytechnic innan han flyttade till Sverige 1981. Ursprungligen arbetade han i akvarell och oljefärg men numera är det alltså äggtempera som gäller.

Varunr 204415

9 Juni 2020 18:02

Klubbslag10 00 SEK11 00 SEK 15 000 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK30 00 SEK

Utrop 20000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2625 SEK

15 000 SEK2020-06-09 18:00
14 000 SEK2020-05-26 21:14
12 000 SEK2020-06-04 16:56
7 000 SEK2020-06-03 11:20
6 000 SEK2020-05-29 12:18
4 600 SEK2020-05-29 08:24
3 000 SEK2020-05-26 22:15
300 SEK Startpris

Onlineauktion 9 Juni 2020,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!