Svartvitt fotografi, 1/10+2. "Sommaren med Bombi Bitt. Morris." Dagmått 29x29 cm. Ej examinerad ur ram. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt:Fotograf Hans Jonsson följde Darling Desperados sommarteater ¨Bombi Bitt och jag¨ sommaren 1992.
– Jag var ledig från Sydsvenskan och reste med teatern under två månader den sommaren. Medverkande var bland andra Björn Kjellman, Lena Nyman, Gunilla Röör och många fler, minns Hans Jonsson. Den uppmärksammade uppsättningen spelades i ett cirkustält och hade premiär i Kivik för att sedan visas i Simrishamn, Ystad och Malmö.
Hans Jonssons ägnar sig idag mest åt våtplåtsfotografi, en gammal fototeknik från mitten av 1800-talet. Det fick honom att släpa 150 kilo uråldrig fotoutrustning till Sápmi, det vill säga i Sameland , för att på plats närma sig Sveriges urfolk – samerna. Om detta möte kunde vi ifjol se en fantastisk utställning på Malmö Museer. Hans dokumentation av Monica Zetterlunds avskedsturné 1997 resulterade i såväl en bok ”Sista dansen med Monica” som en utställning som fortfarande röner uppmärksamhet.
Hans Jonsson är idag representerad på bland annat Nationalmuseum, Landskrona Foto, Gripsholms Slott, Eslöv och Region Örebro län.
2 600 SEK | 2020-06-09 17:00 |
2 400 SEK | 2020-06-09 16:14 |
2 000 SEK | 2020-06-08 09:06 |
1 600 SEK | 2020-05-27 19:31 |
1 500 SEK | 2020-05-27 11:41 |
1 400 SEK | 2020-05-26 21:15 |
300 SEK | Startpris |