7. ELENA HAFSTRÖM

Akvarell. "Blommornas själ III". Dagmått 48x36 cm. Ej examinerad ur ram. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Elena Hafström spås en lysande framtid som konstnär. Hon föddes 1970 och växte upp i Rostov-Don, Ryssland och flyttade i övre tonåren till Krim där hon studerade fyra år vid konsthögskolan i Simferopol. På Krim kunde hennes konst avnjutas på gallerier och museer. Penslarna hamnade dock på hyllan och togs inte fram förrän hon flyttade till Sverige.
Till vardags arbetar hon på ett äldreboende men måleriet tar praktiskt taget all hennes lediga tid. Detta har bland annat resulterat i en utställning på Galleri Direkt våren 2020.
Hon målar gärna stadsbilder, djur och blommor. Tidigare målande hon med oljefärg men numera är det akvarell som gäller.

Varunr 204417

9 Juni 2020 18:02

Klubbslag14 00 SEK15 00 SEK 1 100 SEK4 00 SEK5 00 SEK6 00 SEK

Utrop 3000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2625 SEK

1 100 SEK2020-06-09 17:56
1 000 SEK2020-06-02 17:37
900 SEK2020-06-08 12:39
700 SEK2020-06-07 15:31
450 SEK2020-05-29 15:12
400 SEK2020-05-29 15:11
300 SEK2020-05-26 23:37
300 SEK Startpris

Onlineauktion 9 Juni 2020,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!