Akvarell. "Blommornas själ III". Dagmått 48x36 cm. Ej examinerad ur ram. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Elena Hafström spås en lysande framtid som konstnär. Hon föddes 1970 och växte upp i Rostov-Don, Ryssland och flyttade i övre tonåren till Krim där hon studerade fyra år vid konsthögskolan i Simferopol. På Krim kunde hennes konst avnjutas på gallerier och museer. Penslarna hamnade dock på hyllan och togs inte fram förrän hon flyttade till Sverige.
Till vardags arbetar hon på ett äldreboende men måleriet tar praktiskt taget all hennes lediga tid. Detta har bland annat resulterat i en utställning på Galleri Direkt våren 2020.
Hon målar gärna stadsbilder, djur och blommor. Tidigare målande hon med oljefärg men numera är det akvarell som gäller.
1 100 SEK | 2020-06-09 17:56 |
1 000 SEK | 2020-06-02 17:37 |
900 SEK | 2020-06-08 12:39 |
700 SEK | 2020-06-07 15:31 |
450 SEK | 2020-05-29 15:12 |
400 SEK | 2020-05-29 15:11 |
300 SEK | 2020-05-26 23:37 |
300 SEK | Startpris |