35. SITTANDE BUDDHA

Burma, 1600-tal. Brännförgylld brons. Buddha sittande i Bhumisparsa mudra på slät tron, dvs det mudra där Buddha åkallar Jorden som vittne tills segern över demonen Marna. Tronen visar influenser från Laos medan Buddhan i övrigt är tidstypisk för Burmas 1600-tal, a.k. Ava Art. Buddhas blick är påtagligt nedslagen, han tittar nedåt med knappt öppna ögon, vilket också är mycket typiskt 1600-talets Buddhistiska konst i Burma. För jämförelse se Somikiart Lopetcharat, 2207, "Myanmar Buddha, the Image annd its History", sidorna 143-145. Höjd ca 26 cm, vikt ca 1,45 kilo. Mindre förgyllningsslitage.

Varunr 207943

22 September 2020 18:13

Klubbslag5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK 9 000 SEK9 00 SEK10 00 SEK11 00 SEK12 00 SEK

Utrop 6000 SEK

9 000 SEK2020-09-22 18:11
8 500 SEK2020-09-19 16:29
4 600 SEK2020-09-19 00:49
2 000 SEK2020-09-14 18:37
1 200 SEK2020-09-14 21:39
400 SEK2020-09-13 21:03
300 SEK2020-09-11 07:41
300 SEK Startpris

Onlineauktion 22 Sept. 2020,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!