Burma, 1600-tal. Brännförgylld brons. Buddha sittande i Bhumisparsa mudra på slät tron, dvs det mudra där Buddha åkallar Jorden som vittne tills segern över demonen Marna. Tronen visar influenser från Laos medan Buddhan i övrigt är tidstypisk för Burmas 1600-tal, a.k. Ava Art. Buddhas blick är påtagligt nedslagen, han tittar nedåt med knappt öppna ögon, vilket också är mycket typiskt 1600-talets Buddhistiska konst i Burma. För jämförelse se Somikiart Lopetcharat, 2207, "Myanmar Buddha, the Image annd its History", sidorna 143-145. Höjd ca 26 cm, vikt ca 1,45 kilo. Mindre förgyllningsslitage.
9 000 SEK | 2020-09-22 18:11 |
8 500 SEK | 2020-09-19 16:29 |
4 600 SEK | 2020-09-19 00:49 |
2 000 SEK | 2020-09-14 18:37 |
1 200 SEK | 2020-09-14 21:39 |
400 SEK | 2020-09-13 21:03 |
300 SEK | 2020-09-11 07:41 |
300 SEK | Startpris |