32. PETTER ERNST PETERSSON, NATTUR, 1700-TAL

Urtavla och timring av mässing, urhus av smidesjärn med öppningsbara dörrar, dekorelementen brännförgyllda. Timringen moturs roterande framför öppning för nattlampa. Signerad ERNST (Petter Ernst eller Peter Ernest Petersson, verksam 1753-1784) STOCKHOLM No. 431. Tillverkad någon gång mellan åren 1756 och 1759. Höjd 35.5, bredd 19, djup 11 cm. Pendel och nyckel medföljer. Lampa saknas. Litteratur: Pipping, Gunnar. Sidenbladh, Elis. Elfström, Erik. ”Urmakare och klockor i Sverige och Finland.” Norstedts. Sidan 256-257, bild sidan 137. Det nattur som nu utbjudes till försäljning bär tillverkningsnumret 431. Under 1760-talet gjorde Ernst ytterligare några kända nattur, bland annat No. 723, år 1765. Liknande ur fabricerades av den vid tiden i Stockholm verksamme urmakaren Jean (Johan Fredrik) Fredman, kanske mest känd från kretsen kring nationalskalden Carl Michael Bellman och omsjungen inte minst i Fredmans epistlar. Under sin lärotid vistades Fredman under en period i London, varifrån förebilden till natturen också härstammar. Härifrån hemförde han gjutformar för dekorer till urtavlor. Även Petter Ernst kom att använda sig av dessa ornament, vilket det nu aktuella natturet är ett synligt bevis för.

Varunr 213854
Enoch Thulins väg 13, Landskrona

2 Februari 2021 18:11

Klubbslag4 00 SEK5 00 SEK6 00 SEK 65 000 SEK26 00 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK30 00 SEK

Utrop 70000 SEK

65 000 SEK2021-02-02 18:01
60 000 SEK2021-01-29 18:28
55 000 SEK2021-01-20 14:14
20 000 SEK2021-01-20 19:09
300 SEK Startpris

Onlineauktion 2 Feb. 2021,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!