Porslin med vitgul glasyr. Kina, Sung/Yüan, Ca 12/1300-tal. I botten fragmentarisk märkning i svart tusch. Diameter ca 12 cm. Obetydliga tillverkningsdefekter och slitage. God klang.
3 000 SEK | 2021-05-11 17:57 |
2 800 SEK | 2021-04-27 21:43 |
2 200 SEK | 2021-05-10 15:34 |
1 000 SEK | 2021-05-10 07:02 |
600 SEK | 2021-05-09 20:31 |
350 SEK | 2021-05-07 16:14 |
300 SEK | Startpris |