Porslin med Chingpai-glasyr och inpressat mönster. Sung%Yüan, ca 11/1200-tal. Diameter ca 8 cm. Obetydligt slitage, obetydligt glasyrnagg.
Proveniens: Professor Jan Wirgin, tidigare chef för Östasiatiska museet, Stockholm.
7 000 SEK | 2021-05-11 17:17 |
6 500 SEK | 2021-05-11 17:14 |
6 000 SEK | 2021-05-10 07:03 |
5 000 SEK | 2021-05-06 12:16 |
4 000 SEK | 2021-04-29 15:54 |
2 800 SEK | 2021-04-27 21:43 |
300 SEK | Startpris |