Skuret trä med vitt pigment. Afrika, Fangfolket, Gabon. 1900-tal/samtida. Ca 40x22 cm. Repor, märken, torrsprickor.
Proveniens: Holger Strömblads samling. Inköpt av Megma Mama, Antiquaire de l'art Africain. Douala, Camerun.
5 500 SEK | 2021-07-06 18:13 |
5 500 SEK | 2021-07-06 18:14 |
2 600 SEK | 2021-07-06 18:10 |
600 SEK | 2021-06-22 20:11 |
300 SEK | Startpris |