Boett i 18K guld, innerboett i guld. Savonettur med rik reliefdekor med motiv av musikinstrument, visare med rosenslipade stenar, insida med gömmor för porträtt (ett glas saknas). 1800-talets andra hälft. Boetten märkt RF samt 48774. Totalvikt ca 99,9 gram. Diameter ca 50 mm. Obetydliga repor och märken.
Går vid inskrivningstillfället, men Skånes Auktionsverk lämnar ingen funktionsgaranti.
11 000 SEK | 2021-09-06 17:21 |
10 000 SEK | 2021-09-06 14:30 |
6 500 SEK | 2021-08-18 11:31 |
2 200 SEK | 2021-08-26 14:18 |
300 SEK | Startpris |