16. ADAMSON, REPETERUR

Boett i guld. 1/4 repeterur. S.k. stumrepeter. Brännförgyllt urverk cylindergång. Orokloven med GA. Datumvisare. Gustav Adolph Adamson från Karlskrona etablerade sig i Paris 1773 och blev hovurmakare. Urverket märkt Adamson A Paris 7 M/83 72. Diameter 52 mm. Två lagningar i kanten på urtavlan.

Varunr 227413

14 December 2021 18:05

Klubbslag23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK 16 000 SEK3 00 SEK4 00 SEK5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK

Utrop 18000 SEK

16 000 SEK2021-12-14 17:42
15 000 SEK2021-12-14 17:02
13 000 SEK2021-11-30 14:31
9 500 SEK2021-12-11 13:40
2 800 SEK2021-12-10 13:24
2 400 SEK2021-12-10 09:18
1 900 SEK2021-12-10 08:29
1 300 SEK2021-12-06 13:10
1 100 SEK2021-12-06 00:45
300 SEK Startpris

Onlineauktion 14 Dec. 2021,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!