Boett i guld. 1/4 repeterur. S.k. stumrepeter. Brännförgyllt urverk cylindergång. Orokloven med GA. Datumvisare. Gustav Adolph Adamson från Karlskrona etablerade sig i Paris 1773 och blev hovurmakare. Urverket märkt Adamson A Paris 7 M/83 72. Diameter 52 mm. Två lagningar i kanten på urtavlan.
16 000 SEK | 2021-12-14 17:42 |
15 000 SEK | 2021-12-14 17:02 |
13 000 SEK | 2021-11-30 14:31 |
9 500 SEK | 2021-12-11 13:40 |
2 800 SEK | 2021-12-10 13:24 |
2 400 SEK | 2021-12-10 09:18 |
1 900 SEK | 2021-12-10 08:29 |
1 300 SEK | 2021-12-06 13:10 |
1 100 SEK | 2021-12-06 00:45 |
300 SEK | Startpris |