18k guld. Brännförgyllt urverk med sullygång. Ruckvisare i polerat stål. Urverket märkt Jacob Kock No 1648 Stockholm. Jakob Kock var hovurmakare. Boettmakare Olof Ekman Stockholm 1796. Diameter ca 53 mm. Litet nagg vid uppdragshålet.
Se Gunnar Pipping m.fl. "Urmakare och klockor" Stockholm 1995, s 334.
15 000 SEK | 2021-12-14 11:53 |
14 000 SEK | 2021-12-14 17:01 |
9 500 SEK | 2021-11-30 14:31 |
7 500 SEK | 2021-12-11 13:42 |
2 000 SEK | 2021-12-09 19:43 |
1 800 SEK | 2021-12-08 15:45 |
500 SEK | 2021-12-06 00:38 |
300 SEK | Startpris |