18. JACOB KOCK (1737-1805), FICKUR

18k guld. Brännförgyllt urverk med sullygång. Ruckvisare i polerat stål. Urverket märkt Jacob Kock No 1648 Stockholm. Jakob Kock var hovurmakare. Boettmakare Olof Ekman Stockholm 1796. Diameter ca 53 mm. Litet nagg vid uppdragshålet.
Se Gunnar Pipping m.fl. "Urmakare och klockor" Stockholm 1995, s 334.

Varunr 227406

14 December 2021 18:06

Klubbslag11 00 SEK12 00 SEK13 00 SEK 15 000 SEK10 00 SEK11 00 SEK12 00 SEK13 00 SEK14 00 SEK15 00 SEK

Utrop 12000 SEK

15 000 SEK2021-12-14 11:53
14 000 SEK2021-12-14 17:01
9 500 SEK2021-11-30 14:31
7 500 SEK2021-12-11 13:42
2 000 SEK2021-12-09 19:43
1 800 SEK2021-12-08 15:45
500 SEK2021-12-06 00:38
300 SEK Startpris

Onlineauktion 14 Dec. 2021,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!