23. JOHAN LINDQVIST, FICKUR

Boett i silver. Brännförgyllt spindelurverk. Orokloven med Gustav III dubbelmonogram. Stor ruckskiva i silver. Urverket märkt Joh. Lindqvist Stockholm No 526. Boettmakare Peter Strömqvist 1774. Diameter ca 54,5 mm. Nagg/retusch i uppdragshålet.
Se Gunnar Pipping m.fl. "Urmakare och klockor" Stockholm 1995, s 362.

Varunr 227441

14 December 2021 18:08

Klubbslag9 00 SEK10 00 SEK11 00 SEK12 00 SEK13 00 SEK 4 000 SEK5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK

Utrop 5000 SEK

4 000 SEK2021-12-10 16:32
3 800 SEK2021-11-30 14:32
3 000 SEK2021-12-06 03:12
500 SEK2021-12-06 00:40
300 SEK Startpris

Onlineauktion 14 Dec. 2021,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!