Boett i silver. Brännförgyllt spindelurverk. Orokloven med Gustav III dubbelmonogram. Stor ruckskiva i silver. Urverket märkt Joh. Lindqvist Stockholm No 526. Boettmakare Peter Strömqvist 1774. Diameter ca 54,5 mm. Nagg/retusch i uppdragshålet.
Se Gunnar Pipping m.fl. "Urmakare och klockor" Stockholm 1995, s 362.
4 000 SEK | 2021-12-10 16:32 |
3 800 SEK | 2021-11-30 14:32 |
3 000 SEK | 2021-12-06 03:12 |
500 SEK | 2021-12-06 00:40 |
300 SEK | Startpris |